Co należy wiedzieć o gryfach do ćwiczeń?

Jak dobrać najlepszy gryf?

Czy celem Twoich codziennych ćwiczeń jest rozbudowa oraz wzmocnienie mięśni? A może chcesz się pozbyć tkanki tłuszczowej oraz sylwetce nadać formy bardziej atletyczne? Jeśli tak, to właśnie dla Ciebie są przeznaczone różnego rodzaju ćwiczenia ze sztangą. Pamiętajmy o tym, że ich efektywność jest zależna nie tylko od tego, jakie dobieramy obciążenia, ale również od tego, jakie konkretnie gryfy ze strony sklepu marbo-sport.pl do ćwiczeń zastosujemy.

Czy zastanawiasz się, w jaki konkretny sposób dobrać gryf? Nie ma na to pytanie jednej oraz uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko jest zależne między innymi od poziomu zaawansowania w pracy ze sztangą, partii mięśni, które chcemy wytrenować oraz od celów, które sobie postawiliśmy na samym początku treningu. Najprościej nam będzie gdy poznamy wszystkie rodzaje gryfów.

Rodzaje gryfów

Czym jest w ogóle gryf? Jest to po prostu stalowy pręt, na którego końcach umieszczamy stosowne obciążenie. Jego kształt, jak i także długość ma wpływ na rezultaty treningu prowadzonego.

Pierwszy rodzaj to gryf prosty. W zasadzie to jest najbardziej klasyczny oraz także najlepiej znany typ wszystkich gryfów. Można wykorzystać go podczas ćwiczeń na różnego rodzaju partie ciała. Mowa tutaj o nogach, tricepsie, bicepsach oraz klatce piersiowej. Między innymi się sprawdza podczas wyciskania sztangi w leżącej pozycji, martwego ciągu, przysiadów, uginania nóg, podrzutów oraz także wiosłowania sztangi w opadzie.

Drugi rodzaj gryfu, to gryf łamany. Przede wszystkim jest stosowany podczas ćwiczeń na tricepsy oraz bicepsy, ponieważ pozwala o wiele precyzyjnie wyizolować ruchy tychże partii mięśni oraz zapewnia ich obciążenie odpowiednie, a do tego redukuje sam nacisk na nadgarstki (zapobiega to kontuzjom). Możemy na rynku znaleźć różnego rodzaju typy łamanych gryfów.

Pierwszy to gryf łamany lekko. Daje on bardzo dobrą intensywność ćwiczeń na partię ciała wybraną oraz obciąża mało nadgarstki. Drugi rodzaj to gryf łamany pod znacznie większym kątem. Zapewnia on możliwie największą intensywność pracy mięśni, ale i obciąży bardziej nasze nadgarstki.

Nie możemy nie wspomnieć o kratownicy. Jest to gryf, który przede wszystkim służy do prostowania tricepsów. Sprawdza się także, gdy chcemy potrenować bicepsy w mostkowym chwycie lub też, gdy chcemy nieco poeksperymentować z innymi rodzaju uchwytami. Przeznaczony jest przede wszystkim dla atletów bardziej zaawansowanych, którzy poszukują ciekawego urozmaicenia treningu.